Danuta Capliez-Delcroix Bylińska

Jesienne spotkanie z poezją 2015

Jesienne spotkanie z poezją 2015

07 października 2015 r. w Domu Kultury w Starej Jastrząbce odbyło się spotkanie autorskie z literatami, zorganizowane w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.

Uczniowie z Gimnazjum w Starej Jastrząbce oraz Róży mieli okazję poznać twórczość takich artystów jak:

1) Kazimierz Burnat – poeta, publicysta, edytor, tłumacz, dziennikarz, animator kultury. Autor 13 tomów poetyckich. Pan Kazimierz Burnat opracował i opatrzył w posłowie lub wstęp około sześćdziesięciu różnych książek. Współautor ponad stu trzydziestu antologii, almanachów i monografii wydanych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Serbii, Czechach, Bułgarii, Izraelu, Ukrainie, Węgrzech. Jego twórczość była i jest prezentowana w czasopismach i na spotkaniach autorskich w kraju i za granicą, radiu i telewizji oraz przez wrocławski Teatr Wśród Książek – spektakl pt. „Czas”. Posiada przekłady na 34 języki. Autor esejów i wielu artykułów publicystycznych.

2) Danuta Capliez-Delcroix ( Bylińska ) – autorka pięciu zbiorów miniatur poetyckich: „W klatce tęsknoty skulona” (2012), „Śpiew o mnie wie” (2012), „W sukience istnienia” (2013), „Zapukaj w sny o świcie” (2014) i ostatni tomik liryków „Tam, gdzie piasek szept rozkłada” (2015). Uczestniczka Międzynarodowych Galicyjskich Jesieni Literackich, których owocem są takie publikacje jak: „Na strunie pajęczyny lata”(2013) i „Wierności naszej opisanie”(2014) oraz w Magazynie – ISKRA (2013 – 2014). Niektóre z miniatur zostały przetłumaczone na język rosyjski i umieszczone w Międzynarodowym Almanachu Internetowym – Litera (2013). Pani Danuta Capliez-Delcroix (Bylińska) brała udział z Zespołem – „ROMA i Przyjaciele” – w spektaklu: „Strudzony wędrowiec” w Hołdzie św. Janowi Pawłowi II” (2014).

Obraz na stronie dsc_2209.jpg3) Maria Ludkiewicz – nauczycielka, dziennikarka, pisarka. Mieszka we Lwowie. Wydała ponad trzydzieści książek poetyckich. Pisze dla dzieci, jest opiekunką młodych talentów i redaktorką wielu książek początkujących autorów. Członkini Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy.

4) Andreij Jackiw – kierownik artystyczny Akademickiego zespołu instrumentalnego „Wysoki Zamek” Filharmonii Lwowskiej. Obecnie – artysta, który jest znanym wykonawcą grającym na piszczałkach, akordeonie klawiszowym i guzikówce. Koncertował m.in. na Ukrainie, w Polsce, Słowacji, Niemczech, Belgii, Kanadzie. Na spotkaniu w Domu Kultury zaprezentował swoje umiejętności, które łączy z poezją.

5) Jan Dydusiak – poeta i prozaik, dziennikarz. Twórca wielu utworów poetyckich i satyrycznych publikowanych przez Sydney House FPP. Redaktor Radia 2000FM, były korespondent zagraniczny programu I-go, fotograf. Autor wielu opowiadań i setek felietonów, reportaży. Prezes Pol. Towarzystwa Literackiego – Polish Literary Society w Australii, gospodarz Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej, członek Krakowskiego Towarzystwa Literacko – Twórczego. Organizator akcji charytatywnych,,Dzieci dzieciom” i,,Przystanek Tsunami” w Sydney. Stały, wieloletni współpracownik i korespondent Magazynu publicystycznego,,ISKRA”.

Bogate życiorysy zaproszonych gości odzwierciedlają rangę wydarzenia i wielkość poety – Pana Andrzeja Grabowskiego, który od 25 lat jest organizatorem tego cyklicznego przedsięwzięcia.

Warto dodać, że w tym czasie przez Galicyjską Jesień Literacką przewinęło się ponad 200 autorów z Polski i z zagranicy.

Ze względu na charakter spotkania cieszymy się, że Dom Kultury w Starej Jastrząbce był jednym z przystanków na trasie tej niezwykłej podróży do świata literatury.  Źródło =>

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 − 1 =